Osnovne namirnice
Organski proizvodi
Zdravi napici
Posebna ishrana
Lekoviti dodaci
Kozmetika i higijena
Kuhinja i dom
Većina nas se slaže da se osećamo dobro posle šolje mača čaja.
Delimičan razlog zašto se osećamo dobro je placebo efekat: pijete kremasto, jarko zeleno piće napravljeno od 100% mladih listova čaja, bez veštačkih dodataka.
Izgleda ukusno, a još je boljeg ukusa. Na nekom primalnom nivou znate da nešto tako zeleno mora da bude dobro za vas.
A i nauka se slaže, postoji dovoljno dokaza na osnovu kojih možemo definitivno da zaključimo da pijenje mače ima brojnih prednosti po zdravlje.
U nastavku saznajte sve što ste oduvek hteli da da znate o ovom superzdravom napitku – kako se pije mača čaj, na koji način se priprema, koliko sme dnevno da se konzumira, kao i kome je posebno namenjen.
Mača (Matcha) je japanski zeleni čaj u prahu, koji se dobija mlevenjem posebno uzgajanih listova biljke Camellia sinensis.
Za razliku od običnog zelenog čaja, kod mače se koristi ceo list, što znači da unosimo više antioksidanasa, vitamina C, A, E, vlakana i hlorofila.
Ovaj napitak se smatra se jednom od najmoćnijih supernamirnica zahvaljujući visokom sadržaju katehina, posebno EGCG-a (epigalokatehin galat), koji ima snažno antiinflamatorno i antikancerogeno dejstvo.
Jedan od glavnih razloga zašto je mača čaj toliko cenjen jeste prisustvo L-teanina, aminokiseline koja se prirodno nalazi u zelenom čaju, a posebno je koncentrovana u mači.
L-teanin ima umirujući efekat na mozak, bez negativnih posledica, kao što je izazivanje pospanosti.
Uz to, poznat po tome što u kombinaciji s kofeinom iz mače daje blag i stabilan osećaj energije, uz povećanu koncentraciju i smanjen stres.
L-teanin je skupina glutamatskih molekula. Kada pijuckamo kvalitetnu maču ovi glutamati brzo i u velikim količinama ulaze u naš krvotok. Prolaze krvno-moždane barijere veoma brzo, ponekad u roku od nekoliko sekundi.
Ti molekuli onda stimulišu alfa talase mozga koji se mere na EEG (elektroencefalografskom) testu koji meri elektro aktivnost u našem mozgu (neverovatno je koliko elektriciteta naš mozak proizvodi). Prisustvo alfa talasa pokazuje da smo budni i spremni. Alfa talasa nema kada smo pospani ili dremamo.
Prisutni su samo kada smo prisutni i svesni. L-teanin podstiče ove talase. Zbog toga se osećamo fokusirano i budno kada popijemo maču.
Nasuprot tome, možda se osećamo budnim kada popijemo kafu ili kofeinsku pililu, ali tu budnost često prate neprijatne nuspojave uključujući nervozu, pa čak i paniku i paranoju i često se završava sa energetskim "padom". Nervoze i padova sa mačom nema.
Mača čaj ima brojne koristi za zdravlje, uključujući:
Povećanje energije i fokusa
Detoksikaciju organizma
Podršku zdravlju srca i krvnih sudova
Pomoć u regulaciji šećera u krvi
Smanjenje stresa i anksioznosti
Ovaj zdrav napitak obiluje antioksidansima i ima adaptogeno dejstvo, te je idealan za sve koji žele da pomognu svom telu i umu ina potpuno prirodan način.
Poreg mnogobrojnih benefita koje ima po zdravlje, mača može da bude odličan saveznik u mršavljenju jer:
Podstiče termogenezu – prirodno sagorevanje masti
Pomaže boljoj regulaciji apetita
Poboljšava metabolizam
Uz to, pojedina naučna istraživanja pokazuju da konzumiranje mače pre fizičke aktivnosti može pomoći u bržem sagorevanju kalorija i masnih naslaga.
Kako je period trudnoće veoma specifičan, postoje pojedine restrikcije kada su zdravi napici i namirnice u pitanju.
Kada je u pitanju mača čaj, u trudnoći se mora biti oprezan s unosom kofeina, a on ga sadrži u umerenim količinama (30–70 mg po porciji).
Iako sadrži i korisne nutrijente, ako ste u drugom stanju, savetuje se da pre konzumacije potražite savet lekara ili nutricioniste, posebno ako je u pitanju prvi trimestar trudnoće.
Zbog svog efekta na smanjenje insulinske rezistencije, regulaciju hormona i smanjenje upalnih procesa, mača može imati pozitivan efekat kod žena koje imaju PCOS. Ipak, kao i kod svakog biljnog dodatka, važno je korišćenje uz stručni nadzor.
Mača jeste oblik zelenog čaja, ali je znatno koncentrisanija. Dok se zeleni čaj priprema infuzijom listova, kod mače unosimo ceo list u prahu, što je čini daleko jačom po nutritivnom sastavu. Zbog toga je i efekat snažniji, ali treba biti umeren.
Mača je napitak koji može da se pije svakodnevno. Ipak, obratite pažnju na količinu i nemojte preterivati. Ograničite se tokom dana na jednu do dve šolje dnevno, posebno ako spadate u osobe koje su osetljive na kogein.
Duže i svakodnevno korišćenje je generalno bezbedno kod zdravih osoba, ali se preporučuje povremena pauza – npr. na svaka 2 meseca po 1–2 nedelje.
Iako na prvi pogled izgleda komplikovano, tradicionalna priprema mača čaja vrlo je jednostavna i zahteva sledeće korake:
U malu činiju sipajte 1–2 grama mača praha.
Dodajte oko 80 ml tople vode (ne ključale – do 80°C).
Mutite posebnom četkicom (chasen) u obliku slova W dok se ne stvori fina pena.
Nakon ovog koraka, po želji možete da dodate biljno mleko i dobiti matcha latte.
Mača se pije polako, gutljaj po gutljaj, kako bi se iskusio njen puni ukus i dejstvo.
Može da bude deo vaše jutarnje rutine, pre treninga za dodatnu energiju, ili tokom dana kada vam treba posebna koncentracija.
Jedino se ne savetuje konzumiranje mača čaja kasnih večernjih sati i pred spavanje, jer može da naruši kvalitet sna i da utiče na njega.
Učinite nešto dobro za sebe i svoje zdravlje. Uvedite u svakodnevnu rutinu šoljicu mača čaja. Osim što ćete uživati u ukusima ovog zdravog napitka, vaše telo će vam na duže staze biti zahvalno.
Preporučeno
Koristimo kurirsku službu BEX za dostavu paketa
paket od 0kg do 1kg 320 RSD
paket od 1kg do 5kg 340 RSD
paket od 5kg do 20kg 540 RSD
paket od 20kg do 50kg 900 RSD
Koristimo kurirsku službu GLS za dostavu paketa
paket < 2kg 384 RSD
paket < 3kg 409 RSD
paket < 5kg 449 RSD
paket < 10kg 409 RSD
paket < 15kg 579 RSD
paket < 20kg 639 RSD
paket < 25kg 694 RSD
paket < 30kg 749 RSD
paket < 40kg 809 RSD