Osnovne namirnice
Organski proizvodi
Zdravi napici
Posebna ishrana
Lekoviti dodaci
Kozmetika i higijena
Kuhinja i dom
Semenke nima se vade iz jezgra i hladnim ceđenjem se dobija ulje.
Ulje nima je jakog mirisa (podseća na beli luk). U sastavu sadrži mononezasićene masne kiseline – najviše oleinska (omega 9), polinezasićene -linolna kiselina (omega 6) i od zasićenih masnih kiselina palmitinsku, stearinsku i arahidnu.
Najvažnija komponenta nim ulja je azadirahtin A i nimbidin kojima ulje duguje svoje repelentne i antiparazitne kvalitete.
Ulje nima deluje pre svega antibakterijski, protiv gljivica, repelentno, ali može da dublje prodre u kožu i deluje protivupalno i regenerativno. Možete ga koristiti i nanositi na kožu, kosu ili nokte kod apcesa, akni, ekcema, šuge, parazitnih mikoza, infekcija kože, uboda insekata, peruti, vaški, psorijaze, upalnih procesa kože. Koristi se široko u poljoprivredi, za zaštitu životinja i biljaka.
U kozmetici, ulje nima se koristi zbog njegovog efekta hidriranja i dubokog prodiranja u kožu kao i dobijanja svetlijeg tena. Uvek koristite više ulja, razredite ga sa uljem slatkog badema i avokada, tako da trećina bude ulje nima.Ulje daje koži mekoću, ubrzava regeneraciju, dobro je za akne i protiv mrlja i fleka na koži i za suvu i iritiranu kožu. U preparatima za kosu, pomaže kod iritacije temena i dubinski čistu koren kose, prodire i omekšava i prirodno umiruje osetljivo teme.
Ulje nima sadrži azadirahtin, koji je poznat po svojim insekticidnim svojstvima. Nim deluje na nervni i hormonski sistem insekata i to ih sprečava da se hrane i razmnožavaju.
Može se koristiti na životinjama za odbranu od parazita ili kod zaražene kože (krpelji i buve) za mačke, pse ili konje. Najčešće se roristi u razblaženju 1:10, ponekad i većim zavisno od slučaja, u obliku šampona ili ako su manja mesta zaraze može se naneti čisto ulje i ostaviti da stoji sat vremena na koži a potom isprati blagim šamponom.Kod mačaka se ostavi samo pola sata.Dezinfekcija štala i staja se može provesti isparavanjem ulja nima a da zaštitite životinje od muva i insekata poprskati pod i zidove staje. Kod parazita, kupajte životinju u vodi u koju ste dodali 20-30 kapi ulja nima.
U poljoprivredi, koristite nim ulje da poprskate biljke jednom nedeljno ili po tlu kako biste sprečili najezdu puževa. Razređeno u vodi, nim ima efekte đubrenja (folijarno đubrivo), pesticida, insekticida, repelenta na povrtnim, voćarskim i šumskim kulturama i prirodnog odbranbenog stimulatora. Njegova ovicidna i larvicidna svojstva omogućuju mu da utiče na polaganje jaja ženki određenih člankonožaca kao i mitarenje i rast larvi, čime se slabi otpornost ovih insekata.
Ulje nima nije otrovno za toplokrvne životinje i ljude. Biološko delovanje nima je na preko 400 vrsta štetnih insekata, od kojih su neki otporni na hemijske pesticide, na primer: na stablu jabuke protiv pepeljaste vaši i lisne vaši u voćnjaku, na kupusarkama protiv kupusnog crva, virusa uvijanja lišća krompira (PLRV) i virusa Y mozaika krompira (PVY), grinja, lisnih vaši, crne muve , stakleničke belice u stakleniku, na paradajizu protiv plamenjače, bele mušice, mineralca, lisnih vaši i tripsa itd.
Možete napraviti šampon protiv vaški, tako što ćete u određenu količinu šampona dodati petinu ulja nima, dobro utrljati šampon u teme i kosu, ostaviti ga da deluje desetak minuta pre ispiranja kose.
Takođe, možete napraviti masku za kosu protiv vaški: u 95 grama ulja nima dodajte 5ml uljs čsjnog drveta i ostavite preko noći, ujutru operite kosu.
Ulje protiv bubuljica za lice: 8ml ulja nima i 2 ml etarskog ulja čajnog drveta, izmešajte i nanesite na bubuljicu ili čir.
Losion protiv komaraca: 60ml ulja nima, 38ml ulja jojobe i 2ml etarskog ulja geranijuma. Nanesite na kožu pre izlaska u prirodu.
1 litra nima se može rastvoriti u 50 litara vode.
Za teranje puževa poprskajte po suvoj zemlji i nemojte posle zalivati odmah nakon toga.
Oralna primena: isključivo uz strogi nadzor lekara jer oralno unešeno može biti toksično za bubrege, jetru i srce ako se uzima u većim količinama i dugoročno. Ne koristi se kod trudnica, dojilja i male dece.
Drvo Neem je poreklom iz istočne Indije, odnosno južnih Himalaja. Neem ili Margousier (Azadirachta indica) je sveto drvo. Tekst tradicionalne indijske medicine Ayurvede (Brihat Samhita of Varahamihira) preporučuje sadnju Neema u blizini svake kuće, jer ga hinduistički spisi nazivaju "Sarva Roga Nivarini - onaj koji leči sve bolesti", a u narodu se zove "seoska apoteka".
Mahatma Gandi je vodio sastanke u ašramu Sabarmati ispod stabla nima, a jelo sa listovima nima je bilo deo njegove svakodnevne ishrane.
Ovo tropsko drvo je rođak mahagonija, prilagođen je siromašnom tlu, podnosi visoke temperature i malo padavina i raste u sušnim područjima tropske Azije, Afrike, Australije, Meksiku, Indiji pa čak i u Evropi na Azurnoj obali. Može živeti 200 godina.
Koristimo kurirsku službu BeX za dostavu paketa
paket od 0kg do 1kg 320 Din.
paket od 1kg do 5kg 340 Din.
paket od 5kg do 20kg 540 Din.
paket od 20kg do 50kg 900 Din.